1 Latour Pierre-Roger FRA Orica 05 h 21 min 05 sec
2 Conterdo Albator ITA National Bing + 09 sec
3 Senni Manuel ITA Movistar + 09 sec
4 Quintana Nairo COL Astana + 09 sec
5 Geoghegan Hart Tao GBR Phonak + 09 sec
6 ElPistolero Steven ESP Astana + 19 sec
7 Majka Rafal POL Tinkoff-Saxo + 19 sec
8 Yates Simon GBR Tinkoff-Saxo + 34 sec
9 Muller Edouard FRA FDJ + 34 sec
10 Meintjes Louis SAR Orica + 34 sec
11 Jimmy Hakan SWI Phonak + 34 sec
12 Valverde Wilkin COL Movistar + 34 sec
13 Landa Mikel ESP Tinkoff-Saxo + 34 sec
14 Lorentzen Jens Peter DEN LottoNL-Jumbo + 34 sec
15 Formolo Davide ITA Bardiani CSF + 44 sec
16 König Leopold CZE Etixx - Quick-Step + 44 sec
17 Romo Jaime VEN Lampre-Merida + 44 sec
18 Buchmann Emanuel GER Giant-Alpecin + 44 sec
19 Torre Jaime Ramón CRC Lukoil + 59 sec
20 Henao Sergio Luis COL FDJ + 59 sec
21 Benesperi Cesar ITA Bardiani CSF + 59 sec
22 Stroek Reinier NED Roompot + 59 sec
23 Chevrier Clément FRA Ag2r La Mondiale + 59 sec
24 Stepanov Pavel LAT Itacoil + 01 min 20 sec
25 Blake Graeme GBR Itacoil + 01 min 20 sec
26 MickaelKael Mels NED Giant-Alpecin + 01 min 20 sec
27 Beau Sébastien FRA E.Leclerc + 01 min 31 sec
28 Caruso Damiano ITA Astana + 04 min 28 sec
29 Coalize Cabrera Tony ESP Tinkoff-Saxo + 04 min 28 sec
30 Siazzu Pietro ITA Bardiani CSF + 04 min 28 sec
31 Olivier Daan NED Giant-Alpecin + 04 min 36 sec
32 Shukurov Tarlan BLR Roompot + 04 min 36 sec
33 Dombrowski Joe USA Sprite + 04 min 36 sec
34 Calmejane Lilian FRA E.Leclerc + 04 min 36 sec
35 Lopez Miguel Angel COL Movistar + 04 min 36 sec
36 Nerz Dominik GER LottoNL-Jumbo + 04 min 36 sec
37 Herrada Jesus ESP Movistar + 04 min 56 sec
38 Fuglsang Jakob DEN Tinkoff-Saxo + 04 min 56 sec
39 Rostoll Francesc VEN Itacoil + 04 min 56 sec
40 Oram James NZL Barloworld + 04 min 56 sec
41 Intxausti Beñat ESP Movistar + 04 min 56 sec
42 Pantano Jarlinson COL Comstar + 05 min 05 sec
43 Vermeulen Alexey USA Sprite + 05 min 05 sec
44 Fernandez Ruben ESP Lampre-Merida + 05 min 05 sec
45 Poels Wout NED LottoNL-Jumbo + 05 min 05 sec
46 Elissonde Kenny FRA Astana + 05 min 05 sec
47 Cháves Esteban COL Bardiani CSF + 05 min 26 sec
48 Zardini Edoardo ITA Ag2r La Mondiale + 05 min 26 sec
49 Tecchio Marco ITA Astana + 05 min 26 sec
50 Brambilla Gianluca ITA National Bing + 05 min 26 sec
51 Porte Richie AUS Orica + 05 min 26 sec
52 Pirazzi Stefano ITA Bardiani CSF + 05 min 26 sec
53 Belcolle Gian Pietro ITA Bardiani CSF + 05 min 26 sec
54 Dennis Rohan AUS Orica + 05 min 26 sec
55 Slagter Tom Jelte NED LottoNL-Jumbo + 05 min 35 sec
56 Anacona Winner Andrew COL Bardiani CSF + 05 min 35 sec
57 Felline Fabio ITA Astana + 05 min 35 sec
58 Eijssen Yannick BEL BMC + 05 min 35 sec
59 Busche Matthew USA BMC + 05 min 35 sec
60 Meyer Cameron AUS Ag2r La Mondiale + 05 min 35 sec
61 Schiavi Enri ITA Lampre-Merida + 05 min 35 sec
62 Pozzovivo Domenico ITA Ag2r La Mondiale + 05 min 35 sec
63 Bouet Maxime FRA Etixx - Quick-Step + 05 min 52 sec
64 Vichot Arthur FRA FDJ + 05 min 52 sec
65 Chernetckii Sergey RUS Lukoil + 05 min 52 sec
66 Bakelants Jan BEL Lotto Soudal + 05 min 52 sec
67 Damuseau Thomas FRA E.Leclerc + 05 min 52 sec
68 Zamora Patricio VEN Lukoil + 05 min 52 sec
69 Sistiaga Gaizko ESP Tinkoff-Saxo + 06 min 16 sec
70 Matthmic Almir RUS Tinkoff-Saxo + 06 min 16 sec
71 Ulissi Diego ITA Lampre-Merida + 06 min 16 sec
72 De Tier Floris BEL Lotto Soudal + 06 min 16 sec
73 Schär Michael SWI Sprite + 06 min 16 sec
74 Fuertes Ibón ESP Lukoil + 06 min 16 sec
75 Küng Stefan SWI BMC + 06 min 27 sec
76 Bovri Kamiel BEL Sprite + 06 min 27 sec
77 Valverde Alejandro ESP Lukoil + 06 min 27 sec
78 Killarmy Edvard CZE Etixx - Quick-Step + 06 min 27 sec
79 De Gendt Thomas BEL BMC + 06 min 27 sec
80 Heighton Nelson GBR National Bing + 06 min 27 sec
81 Menage Cédric FRA Giant-Alpecin + 06 min 27 sec
82 Brockhoff Jan GER Giant-Alpecin + 06 min 27 sec
83 Battaglin Enrico ITA Astana + 06 min 35 sec
84 Boaro Manuele ITA Lampre-Merida + 06 min 35 sec
85 Marcus Laughter USA Barloworld + 06 min 35 sec
86 Dabengwa Mark SAR Barloworld + 06 min 46 sec
87 Blouss Mark AUS Tinkoff-Saxo + 06 min 46 sec
88 da Silveira Miguel BRA Barloworld + 07 min 04 sec
89 Oomen Sam NED LottoNL-Jumbo + 08 min 34 sec
90 Matthews Michael AUS Orica + 08 min 34 sec
91 Guldhammer Rasmus DEN Comstar + 08 min 52 sec
92 Janse Van Rensburg Reinardt SAR Barloworld + 08 min 52 sec
93 Moser Moreno ITA Lampre-Merida + 08 min 52 sec
94 Van Hooydonck Nathan BEL Lotto Soudal + 08 min 52 sec
95 Martinez Yannick FRA E.Leclerc + 08 min 52 sec
96 Colbrelli Sonny ITA Barloworld + 09 min 14 sec
97 Waeytens Zico BEL Lotto Soudal + 09 min 14 sec
98 Gertsen Allan Dam DEN Comstar + 09 min 14 sec
99 Puce Grégoire SWI Sprite + 09 min 14 sec
100 Hofstede Lennard NED Roompot + 09 min 14 sec
101 Daniel Gregory USA BMC + 09 min 14 sec
102 Pichon Laurent FRA Ag2r La Mondiale + 09 min 24 sec
103 Coquard Bryan FRA Giant-Alpecin + 09 min 24 sec
104 Durbridge Luke AUS Orica + 09 min 24 sec
105 Houle Hugo CAN Sprite + 09 min 24 sec
106 Kessler Robert GER Giant-Alpecin + 09 min 24 sec
107 Cornu Jérémy FRA FDJ + 09 min 31 sec
108 Van Der Haar Lars NED Roompot + 12 min 28 sec
109 Van der Sande Tosh BEL Lotto Soudal + 12 min 35 sec
110 Hansen Lasse DEN Comstar + 12 min 35 sec
111 Ewan Caleb AUS National Bing + 12 min 51 sec
112 Sanz Enrique ESP Movistar + 12 min 51 sec
113 Pols Ruben BEL Etixx - Quick-Step + 12 min 51 sec
114 Lobato Juan Jose ESP Comstar + 13 min 10 sec
115 Vachon Florian FRA E.Leclerc + 15 min 02 sec
116 Eaddy Jeff AUS National Bing + 15 min 02 sec
117 Tsatevich Alexei RUS Lukoil + 15 min 12 sec
118 Reijnen Kiel USA Sprite + 15 min 12 sec
119 Rodier Steeve FRA Ag2r La Mondiale + 15 min 12 sec
120 Filosi Iuri ITA Lampre-Merida + 15 min 20 sec
121 Cimolai Davide ITA Lukoil + 16 min 38 sec
122 Douglas Lee AUS National Bing + 21 min 16 sec
123 Howard Leigh AUS Orica + 21 min 16 sec
124 Willwohl Willi GER Phonak + 21 min 16 sec
125 Hurel Tony FRA E.Leclerc + 21 min 16 sec
126 Stuyven Jasper BEL Lotto Soudal + 21 min 16 sec
127 Haugaard Kristian DEN Barloworld + 21 min 16 sec
128 Sarreau Marc FRA Phonak + 21 min 16 sec
129 Luque Erlantz ESP Lukoil + 21 min 16 sec
130 Favilli Elia ITA Barloworld + 21 min 16 sec
131 Cort Nielsen Magnus DEN Tinkoff-Saxo + 21 min 16 sec
132 Boeri Carlo ITA Bardiani CSF + 21 min 16 sec
133 Poncet Christophe FRA FDJ + 21 min 16 sec
134 Gavazzi Francesco ITA Itacoil + 21 min 16 sec
135 Kristoff Alexander NOR Lukoil + 21 min 16 sec
136 Van Der Meer Nick NED LottoNL-Jumbo + 21 min 16 sec
137 Soupe Geoffrey FRA FDJ + 21 min 16 sec
138 Vitali Piermario ITA Itacoil + 21 min 16 sec
139 Ahlstrand Jonas SWD Itacoil + 21 min 16 sec
140 Pedersen Mads DEN Comstar + 21 min 16 sec
141 Grubesic Salvatore SWI BMC + 21 min 16 sec
142 Eising Tijmen NED LottoNL-Jumbo + 21 min 16 sec
143 Petit Adrien FRA Sprite + 21 min 16 sec
144 Godrie Stan NED LottoNL-Jumbo + 21 min 16 sec
145 Dieteren Jan GER Itacoil + 21 min 16 sec
146 Bouhanni Nacer FRA E.Leclerc + 21 min 16 sec
147 de Jong Karl AUS Phonak + 21 min 16 sec
148 Van Hoecke Gijs BEL BMC + 21 min 16 sec
149 Viviani Elia ITA National Bing + 21 min 16 sec
150 Planckaert Baptiste BEL BMC + 21 min 16 sec
151 Hoelgaard Daniel NOR Phonak + 21 min 16 sec
152 Kimura Fumio JPN Barloworld + 21 min 16 sec
153 Carbel Michael DEN Comstar + 21 min 16 sec
154 Vandewalle Kristof BEL Lotto Soudal + 21 min 16 sec
155 Hasenhüttl Sebastian AUT Phonak + 21 min 16 sec
156 Le Gac Olivier FRA Ag2r La Mondiale + 21 min 16 sec
157 Merlin Laurent FRA Ag2r La Mondiale + 21 min 16 sec
158 Gasparrini Rino ITA Bardiani CSF + 21 min 16 sec
159 Haller Marco AUT E.Leclerc + 21 min 16 sec
160 Brøchner Nicolai DEN Comstar + 21 min 16 sec
161 Arndt Nikias GER Orica + 21 min 16 sec
162 Cardis Romain FRA Phonak + 21 min 16 sec
163 Kreder Michel NED Roompot + 21 min 16 sec
164 Zabel Rick GER Giant-Alpecin + 21 min 16 sec
165 Kreder Raymond NED Giant-Alpecin + 21 min 16 sec
166 Trentin Matteo ITA Lampre-Merida + 21 min 16 sec
167 Golofaev Victor RUS Ag2r La Mondiale + 21 min 16 sec
168 Fenn Andrew GBR Comstar + 21 min 16 sec
169 Bettiol Alberto ITA Itacoil + 21 min 16 sec
170 Appollonio Davide ITA Lampre-Merida + 21 min 16 sec
171 Colancecco Sabatino ITA Itacoil + 21 min 16 sec
172 Kerkhof Tim NED LottoNL-Jumbo + 21 min 16 sec
173 Grellier Fabien FRA FDJ + 21 min 16 sec
174 Robert Frederique BEL Lotto Soudal + 21 min 16 sec
175 Modolo Sacha ITA Roompot + 21 min 16 sec
176 Le Bon Johan FRA Astana + 21 min 16 sec
177 Cavendish Mark GBR National Bing + 21 min 16 sec
178 Stevens Stephen AUS Orica + 21 min 16 sec
179 Koretzky Clément FRA FDJ + 21 min 16 sec
180 Delaplace Anthony FRA E.Leclerc + 21 min 16 sec
181 Goeleven Jeroen BEL Sprite + 21 min 16 sec
182 Bakker Stephan NED Roompot + 21 min 16 sec
183 Offredo Yoann FRA Roompot + 21 min 16 sec
184 Cancellara Fabian SWI Phonak + 21 min 16 sec
185 Van Zijl Dylan NED Roompot + 21 min 16 sec
186 Salomein Jarl BEL BMC + 21 min 16 sec
Abandon Swift Ben GBR National Bing